ORUÇ ÖRNEK MENÜ

ORUÇ ÖRNEK MENÜ

Çok meraklı biri olduğumu daha önce söylemiş miydim? Meraklı ve öğrenmeye doyamayan biri. Rahmetli babam Hristiyandı, annem Müslüman. İlkokuldayken zorunlu olmadığım hâlde din dersine katılıyordum sırf merakımdan. Yine ilkokulda rahmetli anneannemle 1 gün oruç tutmuştum bir sene. O kadar geçmiş ki üstünden nasıldı inanın hatırlamıyorum. Bunları niye anlattım? Benden örnek mönü istediniz ya, ben olsam nasıl yerdim diye bir örnek vereceğim size. Daha önce yaz gibi uzun bir zamanda dahi güzel sonuç verdi.

Yalnız mönüden önce şunu vurgulamak istiyorum: Orucun vücudu temizleyici, yani detoks yönü, ilk günlerde baş ağrısı, mide bulantısı, yorgunluk vb pek çok problemle karşılaşılabilir. Kişinin sağlık durumuna göre bu sıkıntılar günlük hayatı etkileyici düzeyde ya da kolayca üstesinden gelinebilir düzeyde olabilir. Bunların ne kadar sürede dineceği de yine kişiden kişiye değişir. Bunları minimum seviyede tutmak için zeolit içilebilir. Bunun araştırmasını size bırakıyorum. Gün içinde yemekten ya da açlıktan başka şeylere odaklanmaya çalışın. Sürekli oruçlu olduğunuzu ve yemek yemediğinizi düşünür veya konuşursanız işiniz daha da zorlaşır.

Ayrıca hatırlatayım; işiniz yoğunsa, fiziksel olarak zorlayıcıysa oruç tutmayı tekrar gözden geçirebilirsiniz. Hamileyseniz, emziriyorsanız, sağlığınız yerinde değilse, yaşınız küçükse, oruç tutmamalısınız.

Son hatırlatma: beslenme tamamen kişiseldir. Verilen mönüler örnek niteliğindedir. Doktorunuza veya beslenme uzmanınıza danışarak kendi mönünüzü hazırlamanızda fayda var.

 

SAHUR 1

1-2 bardak su içip 10 dk bekleyin. Çok su içerseniz gün içinde çok tuvalete gidersiniz ve daha çok su kaybedersiniz.

/ 1-2 adet muz üzerine tarçın döküp yiyin. 15 dk ara verin.

/ Domates, salatalık, havuç, marul, avokado veya yumurta, yanında hindistancevizi suyu

 

İFTAR 1

2 bardak su içip 15 dk bekleyin (çok acıktınız biliyorum ama sindiriminizi zorlaştırırsanız vücudunuz çok su kaybeder)

/1-2 adet hurma ya da gün kurusu (sülfürlü kuru meyvelerden kaçının) ve 1 porsiyon taze mevsim meyvesi. Salata. Ardından 1 saat ara verin.

/ Yarım kâse çorba

/ Karışık zeytinyağlı tabağı (mesela semizotu, bamya, kabak) ve yoğurt. Eğer vejetaryen değilseniz yoğurt yerine et, tavuk ya da balık yiyebilirsiniz.

/ 2-3 saat sonra dilerseniz kefir ya da badem sütü içebilirsiniz.

 

SAHUR 2

1-2 bardak su içip 10 dk bekleyin.

/ Domates, salatalık, havuç, marul, avokado yanında hindistancevizi suyu. 15 dk ara verin.

/ Badem sütüyle birlikte yulaf içine meyve doğrayın. 

 

İFTAR 2

2 bardak su içip 15 dk bekleyin (çok acıktınız biliyorum ama sindiriminizi zorlaştırırsanız vücudunuz çok su kaybeder)

/1-2 adet hurma ya da gün kurusu (sülfürlü kuru meyvelerden kaçının) ve 1 porsiyon taze mevsim meyvesi. Salata. Ardından 1 saat ara verin.

/ Karışık zeytinyağlı tabağı ve kuru bakliyat ya da pilav ya da kinoa, ya da bulgur pilavı.

/ 2-3 saat sonra dilerseniz kefir ya da badem sütü içebilirsiniz.

 

Yazıyı sonuna kadar okuyan dostlar; ne düşünüyorsunuz? Deneyip yorumlarınızı iletirseniz sevinirim. Şimdiden kolaylıklar, hayırlı Ramazanlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merci de renseigner votre identifiant ou votre adresse e-mail. Vous recevrez un e-mail contenant les instructions vous permettant de réinitialiser votre mot de passe. Lütfen kullanıcı adınızı veya email adresinizi girin. Kullanıcı şifrenizi nasıl değiştirebileceğinizi anlatan bir email gönderilecektir.