ORUÇ TUTMAK

Mübarek Ramazan Ayı geldi. Büyük küçük pek çok kişi yine 30 gün boyunca İslam dininin gereği olan oruç tutmayı yerine getirecek. Eminim siz de duymuşsunuzdur; “Bütün gün yemek yemememe rağmen, Ramazan’da kilo aldım.” diye söylenenler çok olur. Bu sürede kilo almamak için yapılacak çok basit şeyler var aslında. Eğer orucun asıl anlamını unutmazsak hem kilo problemi yaşamamış hem de sağlıklı bir Ramazan ayı geçirmiş oluruz.

3 dinde de yer alan oruç, spirituel açıdan olduğu gibi sağlık açısından da pek çok önem taşır. Bir Hristiyan olarak İslam aleminin orucunu şu şekilde görüyorum:

  1. Yokluk çekenlerin halinden anlamak: Oruç empati yapmak, yani kendini başkalarının yerine koymak için bir fırsat. Toplumda tek başımıza yaşamıyoruz ve her sınıf, her millet aynı imkanlara sahip değil. Gün boyu yemek yemeyerek kısa bir süre de olsa başkalarının ne durumda yaşadığını bizzat tecrübe etmiş oluyoruz.
  2. Elimizdekilerin kıymetini anlamak: Kısa bir süre de olsa yokluk içinde yaşayarak elimizdekilerin kıymetini daha iyi anlamış oluyoruz.

  3. Gücümüzün farkına varıyoruz: Açken, susuzken aslında ihtiyaçlarımızı giderebilecek imkânımız olmasına rağmen nefsimize hâkim olabiliyorsak, herşeyin üstesinden gelebilecek güce sahip olduğumuzun farkına varmamız lâzım.

  4. Vücudun kendini temizlemesine yardım ediyoruz: Yaradan öyle bir sistem kurmuş ki insan vücudu doğru koşullar sunulduğu sürece mükemmel bir şekilde işleyebilir. Detoksifikasyon, yani vücudu toksinlerden arındırıp temizlemek de bu mükemmel sistemin bir parçası. Fakat detoks sistemi, günümüzdeki toksinleri kaldırabilecek kapasitede değil. Bu nedenle günlük hayatta edinebileceğimiz birkaç alışkanlığın yanı sıra, senede bir defa da olsa oruç tutarak da bu sisteme yardım etmiş oluruz.

Bir sonraki paylaşımda, oruç tutarken dikkat etmemiz gereken noktalara değineceğim. Kimler oruç tutacak? Sizler geçtiğimiz Ramazan’larda nasıl beslenmiştiniz?  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merci de renseigner votre identifiant ou votre adresse e-mail. Vous recevrez un e-mail contenant les instructions vous permettant de réinitialiser votre mot de passe. Lütfen kullanıcı adınızı veya email adresinizi girin. Kullanıcı şifrenizi nasıl değiştirebileceğinizi anlatan bir email gönderilecektir.